6. sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye ve dünyada iklim tipleri etkinliği

6. sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye ve dünyada iklim tipleri

Dünyadaki İklim Tipleri

1-EKVATORAL İKLİM

 

** Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan  iklimdir (1–2 °C civarında). Bu durumun nedeni sıcaklığın ve nemliliğin fazla olmasıdır.
** Ekvator çevresinde 0˚ ve 10˚ Kuzey ve Güney Enlemleri arasında görülür. Ekvatoral iklim, Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır.
** Her mevsim düzenli yağış alır. Fakat en fazla yağış güneş ışınlarının Ekvatora dik geldiği tarihlerde (21 Mart – 23 Eylül – EKİNOKS TARİHLERİ) görülür.Yıllık yağış miktarı 2000 mm ‘nin üstündedir.
** Bitki örtüsü bütün yıl yeşil kalan sık ve uzun boylu Yağmur Ormanlarıdır.

 

2-TROPİKAL (Subttropikal) İKLİM

 

**  10˚-30˚ Kuzey ve Güney Enlemlerinde görülür.Tropikal iklim, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde etkili olmaktadır.
** Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C ’nin üstündedir.

** Bu iklim tipinde yaz dönemi bol yağışlı, kışlar kuraktır.Yıllık yağış miktarı 1000–1200 mm arasındadır.
** Bitki örtüsü Savan adı verilen otsu bitkilerden ve yer yer akasya ve baobap ağaçlarından oluşur. Savanlar uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Savan bitki örtüsü içinde yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında görülür.

 

3-ÇÖL İKLİMİ

 

** Dönenceler civarında (20-25.Enlemler) kıta içlerinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda görülür.Afrika’da B. Sahra, Ortadoğu’da Necef, Asya’da Gobi, Taklamakan, Avustralya’da Gobbon ve Gibson, Güney Afrika’da Kalahari ve Namib, Güney Amerika’da Patagonya, Atacama ve Peru yeryüzündeki başlıca çöl alanlarıdır.
** Gece ile gündüz arasında sıcaklık farkları çok fazladır. Günlük sıcaklık farkının 50°C yi bulduğu zamanlar olmaktadır. Çöllerdeki nem yetersizliği, günlük sıcaklık farkının büyümesine zemin hazırlamıştır.
** Yağışlar yok denecek kadar azdır.Yıllık yağış miktarı genellikle 100mm’ den azdır.
** Doğal bitki örtüsü bazı kurakçıl otlar ve kaktüs gibi bitkileridir.(Vaha Denilen Yerlerde) Bitki örtüsü çok zayıftır. Susuzluğa dayanıklı bitki türleri görülür.

 

4-AKDENİZ İKLİMİ

 

** Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler, Avustralya’nın güneybatısı, G. Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.Türkiye de (Ülkemizin güney ve Batı Bölgeleri) genel olarak bu iklim kuşağının etkisi altındadır.
** Yıllık ortalama 18°C’dir. En sıcak ay ortalaması 28–30°C, en soğuk ay ortalaması 8–10 °C’dir.
** Yıllık yağış miktarı Ortalama 600–1000 mm arasındadır.Yaz ayları kurak kış ayları yağışlıdır.Kıyı kesimlerde ılıman geçen kışlar iç kesimlere doğru sertleşir.
** Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür..

** Karakteristik bitki örtüsü, kızılçam ormanlarının tahrip edilmesiyle ortaya çıkan makilerdir. Makiler, sürekli yeşil kalabilen, kısa boylu, sert yapraklı, kuraklığa dayanabilen, çalımsı bodur bitkilerdir.Devamı Dosyada…

6. sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye ve dünyada iklim tipleri etkinliğini indirmek için tıklayınız.

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

One Response to “6. sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye ve dünyada iklim tipleri etkinliği”

  1. MUHAMMED SOLAK dedi ki:

    YAV NEDEN BOYLE YANİ NEDEN DORU DÜZGÜN YAPSANIZ ZATEN AHA BURDA KENDİMİ ÖLDÜRÜ CEKTİM DORU DÜZGÜN YAPIN BİRRAZ

Yorum Yapmak İster Misiniz?