7. sınıf Fen Bilimleri Bileşikler ve Formülleri Konu Anlatımı

Bileşikler ve Formülleri

Farklı elementlerin belirli oranlarda bir araya gelerek kendi özelliklerini kaybederek oluşturdukları yeni maddelere bileşik denir.

• Atomlar arasında iyonik bağ bulunduran bileşikler iyonik yapılı bileşik denir.

• Atomlar arasında kovalent bağ bulunduran bileşikler moleküler yapılı bileşik denir.

• Bütün bileşiklerdeki elementler arasında belirli bir oran vardır.

 Na ile Cl atomları birleşerek NaCI bileşiğini oluştururlar. NaCl iyonik yapılı bir bileşiktir. Atomları arasında 1:1 oranı olduğu için bileşiğin formülü NaCl şeklinde gösterilir.

 • Bileşikler formüllerle gösterilir.

 Su temel ihtiyaç maddelerinden biridir. Su bilinen tüm canlılar için gerekli olan renksiz ve kokusuz bir maddedir. Su çok iyi bir çözücü olduğu için endüstride de sayısız kullanım alanı vardır.

 Suyun yapısını1 tane O atomu ve 2 tane H atomu oluştur. Bir su molekülünde iki hidrojen bir oksijen atomu ile kimyasal bağ kurması sonucu oluşur. Su moleküler bir bileşiktir.

Temizlik malzemelerinde, patlayıcı ve gübre yapımında kullanılır. 1 tane H atomu ile 3 tane farklı H atomunun bağ yapması sonucu oluşan bir bileşiktir.

 Yangın söndürme tüplerinde, bitkilerin fotosentezi sırasında ve gazlı içeceklerde kullanılır. Bir karbondioksit molekülü bir karbon atomunun iki oksijen atomuyla kimyasal bağ kurması sonucu oluşur.

DAHA AYRINTILI VE GÖRSEL ANLATIM İÇİN DOSYAYI İNDİRİNİZ.

[indir]

 

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster Misiniz?