Eğitim Fakültelerine Öğrenci Alımı Durduruldu!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Nisan ayında eğitim fakültesi bulunan üniversitelerin rektörlüklerine şok bir yazı gönderdi. Yazıda, 5 alan dışında öğrenci alınmaması talimatı veriliyor.

Rektörlükler, bu genelge karşısında ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Güzel sanatlar lisesini bitiren ve bu sene üniversiteye girme planı yapan binlerce öğrenci ve velisi ise isyanlarda.

İŞTE YÖK’ÜN GÖNDERDİĞİ GENELGE; 

………Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu’nun, Eğitim Falüktelerinde ihtiyaç duyulan alanlara ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyaç projeksiyon çalışmaları sonucunda belirlendi:

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Rehberlik Öğretmen)

Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenlikleri

Teknoloji Tasarım Öğretmenliği

Olmak üzere Eğitim Fakültelerinde 5 alanda öğretmenlik programı açılarak öğrenci alınmasına, bu alanların dışında program açılmamasına ilişkin öğrenci 18.04 2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında incelenmiş ve önerinin uygun olduğuna karar verilmiştir.

BİNLERCE ÖĞRENCİ İSYANDA 

Bu 5 alının dışındaki, ingilizce kimya felsefe, müzik, resim vs gibi onlarca bölüme öğrenci alınmıyor. Üniversiteye müracaat için giden öğrencilere YÖK’ün gönderdiği genelge gösterildi ve öğrenci alınmayacağı bildirildi. Öğrenci ve velileri, bu skandal yasağı protesto etmek ve kaldırılması için çeşitli eylemler yapmaya hazırlanıyor.

BU YASAK 3 YIL SÜRECEK

YÖK yetkilileri, öğrenci ve velilere öğrenci alımının durdurulmasına gerekçe olarak öğretmen fazlası olduğunu öne sürüyor. Veliler ise bu yasağın 3 yıl süreceğini iddia ederek, amacın imam hatiplilere yer açmak olduğunu savunuyor.

REKTÖRLÜKLER ŞOKTA

Alınan bilgiye göre; Pazartesi günü ise uzmanlar konuyu tekrardan değerlendirecek. Haccettepe Üniversitesi ise bu genelgeye karşı çıkarak kınama yazısı yayınladı.

>>>RESMİ YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ<<<

 

haber kaynağı: eğitimhane

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster Misiniz?