Liselere giriş nasıl olacak? 2018

TEOG kalktıktan sonra ortaokulu bitiren öğrencilerin liselere nasıl yerleşeceği konusu veliler ve öğrencilerin kafasındaki en büyük soru halini almıştı. Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ 5 Kasım 2018 de  bu konuya nihai açıklamayı yaparak veli ve öğrencilerin kafalarındaki soru işaretlerinin kalkmasını sağladı. İsmet YILMAZ’ın açıklamasına göre yerleştirmelerin ana hatları şu şekilde olacak;

  1. Öğrenciler sınava girmeden adreslerine göre en yakın 5 okul arasından tercih yapacak ve bu tercihlerden birine yerleştirilecek. Yine bu yerleştirmede 6-7 ve 8. sınıf notlarıyla birlikte öğrencinin katılmış olduğu sosyal, sportif, bilimsel proje başarılarıyla elde edilen ortaokul puanı etkili olacak.
  2. Fen Lisesi, yüksek puanlı anadolu liseleri yada proje okullarına girmek isteyen öğrenciler ise İSTEMELERİ halinde haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak olan 6-7-8. sınıf konularını kapsayan 60 soruluk sınava girecekler. Sınav süresi 90 dakika olacak ve sınav çoktan seçmeli test sorularından oluşacak. Buradaki önemli nokta sınava isteyen öğrencilerin girecek olmasıdır.

 

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster Misiniz?