Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?

Avrupa’da gittikçe daha fazla okul robotik ve bilgisayar programlama derslerini okul müfredatına alıyor. Bilgisayar programlama,artık 21. yüzyıl için zorunlu bir beceri haline mi geliyor? Çocuklar programlama dilini en erken kaç yaşında öğrenebilir?

Bazı Avrupa ülkelerinde bu sorulara hızlı cevaplar veriliyor. Bazı Avrupa ülkelerinde ilkokul öğrencilerine temel eğitim vermeye başladılar bile. Hatta Fransa’da bir proje, bunun okul öncesi eğitim çağında da uygulaması için çalışmakta.

Türkiye’de Milli eğitim bakanlığı okullarda robotik ve kodlama derslerini müfredata koyma çalışmaları yapıyor. Bir çok özel okul da robotik ve bilgisayar kodlama derslerini kendi ders programlarında öğrencilerine sunmaya başladılar. Robotik uygulamalar donanımsal ekipmanlar gerektirdiği için pahalı bir yatırım gerektiriyor. Bu nedenle her özel okul kodlama dersi verse de gerçek anlamda robotik uygulama dersleri yapamıyor veya kısıtlı şekilde yaparak öğrencilerine sunma gayreti içindeler. Eğitim verdiğim kuruluşlarda öğrencilerin robotik uygulamalarını ve kodlama derslerini zevkle eğlenerek öğrendiklerini gözlemlemekteyim. Öğrenciler, bu teknolojik eğitimi okul dışında destek eğitim veren özel robotik uygulama ve kodlama kurslarında da öğrenebilirler.

Peki Nerden Başlanmalı?

Ülkemizin şartlarına uygun  hem maliyeti düşük hemde uygulaması basit ve eğlenceli olan Scracth ile Arduino Programlama ile başlanabilir.

Arduino Nedir?

Arduino ‘ya elektronik bir beyin diyebiliriz.Microdenetleyici temelliprogramlanabilir bşr geliştirme kartıdir.

Arduino ‘yu Nasıl Programlarız?

Arduino’yu programlamak için bir programlama diline ihtiyaç var.Ortaokullarda 7-14 yaş için Scratch programlama dilini kullanacağız.

 

 

Mblok programı Mblok firmasının geliştirmiş olduğu Scratch programlama dili üzerine inşa edilmiş bir blok tabanlı programlamadır.Şuan da Arduino programlama da kullanılan en populer görsel programlama aracıdır.

Video için Tıklayınız.

Diğer Yazımızda ilk Led Yakma Örneği Olacak.

 

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster Misiniz?