Scratch ile Kontrol ve Algılama Blokları

KONTROL ve ALGILAMA

Eğer ise Kontrol Bloğu

Bizim günlük hayatta bazen karar almamız gerektiği gibi bilgisayarlarında bazen karar almaları gerekebilir. Bilgisayara karar aldırırken eğer ise kontrol bloğunu kullanırız. Karar alırken bir koşulumuz vardır bir de koşul gerçekleştiğinde yapılacak işler. Örneğin; boşluk tuşuna basıldığında zıpla, engel geçildiğinde puan kazan gibi.

Algılama blokları karakterin sahne üzerindeki durumunu, konumunu ya da farenin koordinatları gibi durumları programlarımızda kullanmamıza yarayan bloklardır. Kontrol bloklarını genellikle algılama blokları ile beraber kullanacağız.

 

Eğer ise Değilse Kontrol Bloğu

Eğer ise kontrol bloğunda koşulumuz gerçekleştiğinde yapılacak işler vardı. Koşulumuz gerçekleşmediğinde yapılacak herhangi bir görev yoktu. Eğer ise değilse kontrol bloğunda ise hem koşul gerçekleştiğinde yapılacak işler hem de koşul gerçekleşmediğinde yapılacak işler vardır.

Olana Kadar Bekle Bloğu

Bazen yazdığımız programlarda bir sonra adıma geçmek için bir olayın gerçekleşmesini beklememiz gerekebilir. Bu durumda olana kadar bekle bloğunu kullanırız. Olana kadar bekle bloğunda koşul gerçekleşinceye kadar program o adımda bekler. Koşul gerçekleştiğinde bir sonraki adıma geçilir.

Olana Kadar Tekrarla Bloğu

Olana kadar tekrarla bloğunda koşulumuz gerçekleşene kadar içerisindeki kodları çalıştıran bir döngü oluşturulur. Ne zaman koşul gerçekleşir o zaman döngüden çıkılır ve bir sonraki komut çalışır.

Konu ile ilgili Yürüyen Adam Uygulamasını indirmek için tıklayınız    .yürüyen adamm

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster Misiniz?