STEM Nedir?

Her yerde konuşulan  STEM nedir?

STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma.STEM sayısal düşünme becerileri gelişen öğrencilerin fen  alanlarında da çalışma kapasitelerini artıran bir eğitim modelidir. Aslında STEM bizim için  yeni bulunan bir şey değil.Geçmişte, Osmanlı’da da  uygulanan yöntemlere çok benzemektedir . STEM eğitimi projeye dayalı, uygulamaya dönük, disiplinler arası bir eğitim yaklaşımı öneriyor. Böylece düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı, üretken bireyler yetiştirmek hedefleniyor.Birçok ülke STEM eğitimini bir devlet politikası olarak uyguluyor . Zeki , sayısal düşünce becerileri iyi olan çocuklar bu  sistemle çok erken yaşta fark edilip doğru yönlendirmelerle ülkemize ve dünyamıza farklılık   katacak   Steve Jobs ya  da Mark Zuckerberg gibi bireyler olabilir.

Dünyada birçok ülke  bunu fark ederek eğitim sistemlerine KODLAMA ve YAZILIMI  çok erken yaşta vermeye  başlamıştır ve eğitimin tüm basamaklarında anasınıfından 12. sınıfa kadar bunu yaymışlardır. Erken Yaşlarda blok kodlamayla başlayarak sonra disiplinler arası  (STEM) kullanılarak öğrencileri  yeni robotik çağa hazırlıyorlar.21. yüzyılda,  YAZILIM  ve KODLAMA alanında yeni bir okur- yazarlık ihtiyacı doğacaktır.Artık üniversite bitirmek,bir yabancı  dili konuşmak yeterli gelmeyecektir.

  • Bilişim Teknolojileri(İnformation Technologies)
  • Bilgisayar Bilimleri (Computer Science)
  • Robotik Kodlama(Robot Coding) .

.  bizleri ve  ülkemizi dünyada bir adım öne geçirecek olan geçerli disiplinlerdir.

Bizler,çocuklarımızı ve öğrencilerimizi  geleceğe  en iyi şekilde ancak  Eğitim  Teknolojileri  kullanarak hazırlayabiliriz.

Klasik öğrenmenin öğrenciyi ezbere yöneltmesi,test  ağırlıklı sistemin öğrenciyi yaratıcılıktan uzak tutması ,öğrencilerin  derslere olan ilgisini azaltmaktadır. Bilişim teknolojilerini  ders olarak ilköğretim çağında sadece 5 ve 6 sınıflarda  olması ortaöğretimde ise sadece 9. ve 10 olması kopukluğa neden olmaktadır.Eğitimde kodlama t STEM ile  birleştirmek,öğrencinin merakını,isteğini ve yaratıcılığı artırmaktadır. STEM’ in ayrılmaz parçası ve uygulayıcı olan daha doğrusu olması gereken Bilişim Teknolojileri öğretmenleri,okullarda etkin bir şekilde yer aldığında özgün ve başarılı işler ortaya çıkacaktır.

Çırak Dergisi 3. Sayından  alıntıdır.

Bilişim Tekonolojileri Öğretmeni Dilek ERGÜL

http://www.abakuskitap.com/kategori/dergi#labels=40-2

İlgili Videolar:

 

Yorum yapabilir , ya da geri bildirim yapabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster Misiniz?